Vytvořila sadu karet věnovanou intervalovému cvičení tabata, které si může každý poskládat podle svých možností a potřeb. Proč právě toto cvičení, prozradila pro magazín Žurnál UP.
„Vyzkoušela jsem několik cvičebních systémů jako pilates, TRX a další, ale tabata mě oslovila nejvíce. Vymáčknu ze sebe maximum a zároveň procvičím opravdu celé tělo. Cvičím ji asi dva roky a můžu říci, že vidím, jaký vliv má na moji kondici, tedy na kardiovaskulární systém, nebo zpevnění a prorýsování těla,“ říká.
Ke cvičení tabaty není nutný velký prostor a v podstatě je třeba jen cvičební podložka, karty se cviky a notebook nebo nějaký přehrávač hudby. Spojení s hudbou je totiž při tabatě zásadní, určuje tempo a interval samotného cvičení a odpočinku. Klasický interval, který lze ale upravit, je 20 sekund intenzivního cvičení, 10 sekund odpočinku, přičemž po osmi opakováních následuje delší pauza před další sérií.
Pro každou sérii si cvičící vybírá z karet cviky, které střídá, ať už pro dolní či horní končetiny, zaměřené na střed těla nebo pro zvýšení tepové frekvence. Díky hudbě a odpočítávání v ní se lze daleko více soustředit především na samotné precizní provedení cviků a jejich korekci. Cvičení při hudbě zároveň rychle ubíhá a jedince motivuje k výkonu.
„Samozřejmě je dobré si před cvičením něco k základním pozicím přečíst, případně s někým zkonzultovat své možnosti a modifikace cviků, aby cvičení nebylo kontraproduktivní a člověk si spíše neublížil. Pro zpestření cvičení je pak možné využít i různé pomůcky, v domácím prostředí například plastové láhve s vodou jako činky,“ dodává Iva Dostálová, která při tvorbě karet zúročila své bohaté zkušenosti ze zdravotní tělesné výchovy.
A navíc si zlepšila i dovednosti v grafických programech, protože jejím dílem jsou nejen textové popisy, ale také kresby jednotlivých cviků.
Karty lze stáhnout na webových stránkách fakulty tělesné kultury zde.