Až do roku 2019 byla Zoo Praha v Evropě jedinou zoo, která se mohla z mláďat dikobraza palawanského pravidelně radovat. Teď se chovatelé starají v zázemí již o deváté mládě v řadě. Jde o jediného dikobraza, který je IUCN označen jako ohrožený druh a jeho populace v jihovýchodní Asii rychle klesá – což se týká dikobrazů obecně.
Dikobraz palawanský nebo také filipínský žije pouze na ostrovech Palawan a Busuanga. Původně byl ohrožen hlavně lovem a kácením lesa. Novou hrozbou se pro něj stala tradiční čínská medicína.
„Byznys s dikobrazy se rozjel do vysokých obrátek a reálně začíná hrozit, že početnost některých druhů se ocitne na prudce sestupné křivce,“ popisuje nebezpečí pro dikobrazy ve volné přírodě ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Ochranáři hovoří o dikobrazech – vzhledem k jejich ohrožení – jako o nových luskounech. Jestliže důvodem k obchodu s luskouny je jejich maso a především šupiny, pak v případě dikobrazů jde o maso, ostny – a zejména bezoár. Ten vzniká u dikobrazů hromaděním a stlačováním nestrávených zbytků potravy v trávicím traktu. A v Asii je velmi cennou komoditou.“
Ne každý dikobraz v sobě ovšem bezoár má, odhadem jde o každé desáté zvíře.
„Asi nemusím zdůrazňovat, že žádné léčivé účinky bezoáru nebyly prokázány a že jde o sázku na lidskou pověrčivost, či rovnou o zneužívání těžké situace nemocných. A s tím vším je samozřejmě spojen výnosný byznys,“ uvádí ředitel Miroslav Bobek a dodává, že je nutné se zasadit o účinnou ochranu dikobrazů a o eliminaci obchodu s těmito živočišnými produkty.
Zoo Praha spolufinancovala Pangolarium v Laosu a obdobné zařízení podporuje také v Indonésii. Tato záchranná stanice, na jejímž vybudování spolupracuje pražská zoo s organizací Yayasan Peduli Kelestarian Satwa Liar, bude sloužit nejen luskounům, ale i dalším druhům savců, jako jsou právě dikobrazi.
První mládě dikobraza palawanského se podařilo Zoo Praha odchovat hned po příchodu těchto zvířat do zahrady, tedy v roce 2016.
„Odchov tohoto druhu je velmi vzácný, i když bychom to u dikobraza nepředpokládali. Ještě v roce 2019 jsme dikobrazy palawanské pravidelně množili v Evropě pouze u nás,“ hovoří o odchovu kurátor savců Pavel Brandl. „Až posledních 12 měsíců bylo neobyčejně úspěšných, kromě nás dikobrazy palawanské aktuálně rozmnožily další dvě evropské zoologické zahrady. V obou zahradách ale rodiče pocházejí právě od nás z Prahy.“