Pavilon o rozloze 2 500 metrů čtverečních roste od podzimu 2019 vedle venkovního výběhu žiraf v horní části areálu. Na dalších téměř 3 000 metrech čtverečních pak budou venkovní výběhy. Jeho otevření je prozatím naplánováno na podzim roku 2022.
„Povodeň v červnu 2013 už podruhé zatopila stávající Pavilon goril, který je nemožné před velkou vodou dostatečně ochránit. Gorily se při povodni musejí přestěhovat do povodňové věže a odtamtud by již jejich evakuace byla extrémně riskantní, ne-li nemožná,“ popsal hlavní důvody budování nového pavilonu mimo záplavovou zónu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Nový pavilon bude špičkovým zařízením vybudovaným nad rámec standardů Evropského chovného programu a samozřejmě se sem přestěhuje i náš samec Richard. Návštěvníci se při návštěvě pavilonu přenesou do střední Afriky - jejich cesta začne na kamerunském venkově a postupně se ocitnou v dalekém deštném pralese s výhledem na gorily.“
U pavilonu také vznikne zcela nový vchod do zoo. Již byla dokončena hrubá stavba a nyní probíhá instalace veškerých technologií, vnitřních vybavení expozic, zázemí a návštěvnické části.
„Jedním z poslání zoologických zahrad je nejen zpříjemňovat volný čas svých návštěvníků a vzdělávat je, ale především chránit ohrožené druhy zvířat. Pražská zoo je úspěšná v ochraně goril nížinných v jejich domovině. Jsem proto rád, že se nám daří realizovat stavbu nového pavilonu pro gorily, který stavíme mimo záplavovou zónu v bezpečné horní části zahrady. Dokončen bude v průběhu příštího roku,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.
„O složení skupiny rozhoduje vždy koordinátor Evropského chovného programu (EEP), se kterým vše potřebné pro stěhování goril samozřejmě řešíme již od počátku plánování pavilonu,“ upřesňuje kurátor chovu savců Pavel Brandl. „Od loňského roku probíhá trénink zvířat na stěhování. V novém prostředí gorilám budou největší oporou chovatelé, celý stávající chovatelský tým se přesune do nového pavilonu.“
Informace o stavbě:
zastavěná plocha pavilonu - 2 500 m2
obestavěný prostor pavilonu - 21 000 m3
plocha vnitřní expozice chovné skupiny - 465 m2
plocha venkovní expozice chovné skupiny - 2570 m2
plocha vnitřní expozice nechovné skupiny - 120 m2
plocha venkovní expozice nechovné skupiny - 356 m2
Druhy zvířat v pavilonu v hlavních i doprovodných expozicích:
gorila nížinná
gueréza pláštíková
kočkodan Brazzův
křečkomyš obrovská
kaloň egyptský
talapoin severní
osinák africký
Nejzajímavější druhy rostlin v pavilonu:
Ficus lyrata - stromové patro v interiéru
Platycerium bifurcatum - epifyt v interiéru
Clerodendron thomsoniae - popínavá rostlina v interiéru
Gymnocladus dioicus - stromové patro v exteriéru
Magnolia grandiflora - stromové patro v exteriéru
Decaisnea fargesii - keřové patro v exteriéru