Rodiny pod finančním tlakem kvůli školní výbavě: města pomáhají

Rodiče očekávají, že letos výdaje na školní výbavu prvňáčka dosáhnou asi pěti tisíc korun, což pro některé rodiny představuje velkou finanční zátěž. Města poskytují finanční pomoc nebo sbírají použité aktovky.


Rodiče začínají plánovat pořízení školní výbavy pro své prvňáčky a letos očekávají, že tato investice dosáhne přibližně pěti tisíc korun. Na rozdíl od předchozího roku by náklady neměly výrazně narůst, ale pro některé rodiny to přesto představuje výrazný zásah do rodinného rozpočtu. Z toho důvodu řada měst přichází s finanční podporou pro rodiče při pořizování školní výbavy. Některá města dokonce vybírají použité, ale zachovalé aktovky, které jsou následně rozdávány rodinám v obtížné finanční situaci.

Devětatřicetiletá Jana z Prahy vypravuje svého syna do školy za měsíc a už teď si uvědomuje, že to nebude levná záležitost. „Chtěli bychom udržet náklady na úrovni asi čtyř a půl tisíce. Pozoruji, jak rychle mohou některé položky jako brýle nebo učebnice celkovou částku navýšit,“ říká.

Podle odhadů prodejců a provozovatelů velkých supermarketů by cena kompletní výbavy od aktovky až po výtvarné potřeby neměla letos překročit pět tisíc korun. „Ceny zůstávají na úrovni minulého roku,“ potvrzuje mluvčí Kauflandu Renata Maierl. S obdobnou strategií přicházejí i řetězce Globus a McPen.

V posledních letech rodiče často preferují dražší a značkové produkty, především u batohů, tašek a psacích per. „Kvalita je pro ně u těchto položek nejdůležitější,“ uvádí mluvčí Globusu Aneta Turnovská.

Mnoho rodin však pořizování školní výbavy považuje za nezanedbatelnou finanční zátěž. Některá města proto poskytují rodičům finanční pomoc. Magistrát v Ústí nad Labem například přispívá každému prvňáčkovi dvěma tisíci korunami. „Od roku 2012 město poskytuje prostředky všem základním školám, které poté nakupují potřebné vybavení pro prvňáčky,“ vysvětluje mluvčí města Romana Macová.

Podobně funguje systém i v Brně, kde místo finančního příspěvku noví žáci dostávají balíčky školních potřeb. „Obsah balíčků volíme na základě zkušeností a konzultací se zástupci škol. Letos v nich děti najdou například reflexní batoh, pastelky, vodové barvy a další drobnosti,“ sděluje mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Kromě magistrátů pomáhají také místní komunity. V Praze v několika městských částech probíhají sbírky zachovalých aktovek, které jsou dále distribuovány rodinám v nouzi. Na sběrných místech, jako je například Praha 6 nebo 7, si rodiče mohou vyzvednout potřebné vybavení. „Sbírku aktovek a školních potřeb pořádáme každé léto od srpna na radnici. Vybrané věci pak předáváme rodinám prostřednictvím sociálního odboru či charitativních organizací,“ říká místostarostka Hana Šišková.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy