Praha 1 uctí Schwarzenberga názvem prostranství

Praha 1 plánuje pojmenovat prostranství u Vltavy na Malé Straně po významném politikovi Karlu Schwarzenbergovi. Iniciativa vzešla od starostky Terezie Radoměřské a návrh podpořilo zastupitelstvo.


Náplavka Karla Schwarzenberga: Praha 1 navrhuje poctu politickému velikánovi

Praha 1 se chystá vzdát hold jednomu z nejvýznamnějších českých politiků posledních desetiletí – Karlovi Schwarzenbergovi. Prostranství u Vltavy na Malé Straně, které dosud zůstávalo bez názvu, by mělo nově nést jméno po tomto mimořádném muži. Zóna se nachází mezi dvěma ikonickými stavbami, Karlovým mostem a Lichtenštejnským palácem.

Iniciativa k tomuto kroku vzešla od starostky Prahy 1, Terezie Radoměřské, která je nejen vzdálenou příbuznou knížete Karla Schwarzenberga, ale také jeho politickou následovnicí jako členka strany TOP 09. Právě s Miroslavem Kalouskem Karel Schwarzenberg tuto stranu založil.

„Schwarzenberg byl nejen politickou figurou s mezinárodním dosahem, ale především člověkem se silným osobním vztahem k Česku,“ vyjádřila se Radoměřská. Dodala, že takováto pocta je důstojná zejména v této části Prahy, kterou Karel Schwarzenberg miloval. Samotné místo je významné nejen svou polohou, ale i historickým kontextem – blízkost známých pamětihodností, jako je Werichova vila či park Kampa, tomu dodává zvláštní atmosféru.

Plán v úterý podpořilo zastupitelstvo městské části. Nyní bude návrh projednáván místopisnou komisí magistrátu jako poradním orgánem rady hlavního města, která obvykle stvrzuje doporučení zastupitelství. Při pojmenovávání je nutné dodržovat určitá pravidla, jako například, že nesmí existovat dvě místa se stejným jménem a že osobnost, kterou se místo rozhodne uctít, musí být již po smrti.

Poslanec a člen místopisné komise Jan Lacina (STAN) hodnotí, jak nové pojmenování zapadne do kontextu okolního území, zatímco primátor Bohuslav Svoboda (ODS) již vyjádřil svou podporu návrhu.

V minulosti nesly nábřeží a náplavky jména po osobnostech šlechtického rodu, například Františkovo nábřeží či Nábřeží korunního prince Rudolfa, které po republikánském převratu změnily svůj název. Schwarzenbergy spojené s Prahou připomíná zejména Schwarzenberský palác, památka renesance na Hradčanském náměstí, která sloužila i jako prvotní sídlo Národního technického muzea. Význam rodu v českých dějinách je navíc zvýrazněn například existencí oblasti Na Knížecí, která připomíná jejich majetky na Smíchově.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
UNIWEB - weby od lidí pro lidi

Hlavní zprávy