V červnu příštího roku bude odevzdána závazná přihláška; během léta pak padne definitivní rozhodnutí z německé strany.
„Je to pro nás jedinečná příležitost,“ řekl při podpisu „letter of intent“ ministr kultury. „Pokud budeme vybráni, otevřou se pro současné české spisovatele a spisovatelky, a vůbec pro celý zdejší knižní a nakladatelský byznys, opravdu široké možnosti. Česká literatura má šanci stát se znovu světovou značkou.“
Prezentace ve formátu čestné země na frankfurtském veletrhu by pro Českou republiku byla jednou z nejdůležitějších událostí na poli české literatury a kultury po roce 1989. Frankfurtský veletrh patří k největším na světě a hlavnímu hostu je věnována globální pozornost jak v čase veletrhu, tak v letech před akcí i po ní. Prezentace by zviditelnila české spisovatele, jejich knihy, jejich nakladatele, překladatele a obecně pak celý literární a knižní sektor, jenž je tradičně nedílnou součástí moderní české kultury.
Ministerstvo kultury – ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně, která je přípravou české prezentace na mezinárodních veletrzích pověřena – chce účastí ve Frankfurtu 2025 navázat na úspěšnou prezentaci České republiky na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku 2019. Tehdy proběhly v rámci Českého roku kultury v německojazyčných zemích desítky akcí, jejichž vrcholem byla čtyřdenní program v Lipsku, kde bylo představeno bezmála šedesát autorů a osm desítek nových překladů české literatury do němčiny. Veletrh výrazně podpořil stávající česko-německý dialog, a nejen literární, ale obecně kulturní, potažmo společenský.
Frankfurtský veletrh se koná každoročně na podzim, letos od dvacátého do čtyřiadvacátého října. Národní stánek (v hale 4.0, číslo B82) nabídne na ploše sto dvaceti metrů čtverečních novinky současné české prózy, poezie, komiksu, literatury pro děti a mládež a esejistiky; osobně pak představí své nové překlady spisovatelé Marek Toman (Chvála oportunismu / Lob des Opportunismus) a Viktorie Hanišová (Houbařka / Die Pilzsammlerin).
Frankfurtský knižní veletrh je největším mezinárodním knižním veletrhem a místem setkávání klíčových expertů z oblasti literatury, vzdělávání, filmového průmyslu a vědy. Jedním z hlavních fokusů veletrhu je od roku 1976 každoročně se měnící čestný host, který návštěvníkům prezentuje svůj knižní trh, literaturu a kulturu. Frankfurtský knižní veletrh je také zodpovědný za účast německých vydavatelů na mezinárodních knižních veletrzích a po celý rok na nich pořádá odborné akce. Frankfurtský knižní veletrh je dceřinou společností Börsenverein des Deutschen Buchhandels.