• Michaela Prokopová

Sněmovna posunula novelu pro online finanční služby do finále. Má usnadnit odstoupení od smlouvy i omezit manipulativní praktiky

Poslanecká sněmovna poslala do třetího čtení novelu zákona o sjednávání finančních služeb na dálku. Návrh má posílit ochranu spotřebitelů při sjednávání půjček, pojištění nebo investičních produktů přes internet. Počítá s přehlednějšími informacemi před uzavřením smlouvy, jednodušším odstoupením i omezením manipulačních prvků známých jako dark patterns.

Celý článek Celý článek Sněmovna posunula novelu pro online finanční služby do finále. Má usnadnit odstoupení od smlouvy i omezit manipulativní praktiky
  • Jiří Padevěd

V kouřimském skanzenu otevřeli novou vstupní budovu za 45 milionů. Navazuje na tradiční architekturu a má doškovou střechu

Muzeum lidových staveb v Kouřimi zpřístupnilo novou vstupní budovu za 45 milionů korun. Středočeský kraj jako zřizovatel přispěl 33 miliony, téměř 13 milionů pokryla dotace Ministerstva pro místní rozvoj. Objekt s doškovou střechou nabízí pokladnu, obchod, občerstvení, toalety i zázemí pro zaměstnance.

Celý článek Celý článek V kouřimském skanzenu otevřeli novou vstupní budovu za 45 milionů. Navazuje na tradiční architekturu a má doškovou střechu
  • Michaela Prokopová

Na Zličíně vznikne pětipodlažní P+R parkovací dům pro 596 aut, s místy pro rodiny i nabíjením elektromobilů

V pražském Zličíně vznikne nový pětipodlažní parkovací dům P+R s kapacitou 596 vozidel. Projekt počítá také s místy pro osoby s omezenou schopností pohybu, rodiny s dětmi, nabíječkami pro elektromobily a venkovním parkováním. Nová kapacita má rozšířit možnosti záchytného parkování v blízkosti stanice metra.

Celý článek Celý článek Na Zličíně vznikne pětipodlažní P+R parkovací dům pro 596 aut, s místy pro rodiny i nabíjením elektromobilů
  • Adam Wágner

Na začátku prázdnin se zvýší dohled na silnicích, ŘSD upraví práce kvůli plynulejší dopravě

Policie na úvod letních prázdnin posílí kontroly na hlavních tazích i v turistických oblastech. ŘSD omezí víkendové práce, posílí dálniční asistenci a připraví zásoby vody pro řidiče v kolonách. Počet obětí dopravních nehod v létě meziročně vzrostl přibližně o pět procent, loni v červenci a srpnu zemřelo 88 lidí.

Celý článek Celý článek Na začátku prázdnin se zvýší dohled na silnicích, ŘSD upraví práce kvůli plynulejší dopravě
  • Jiřina Suchorová

Vedra v Praze zvýšila počet výjezdů záchranářů i pacientů na urgentních příjmech

Vysoké teploty ve dnech 24. a 25. června 2026 zvýšily počet zásahů pražských záchranářů i pacientů na urgentních příjmech nemocnic. Ve středu zdravotnická záchranná služba zasahovala u 44 kolapsů souvisejících s horkem, ve čtvrtek do 13 hodin přibylo dalších 20 případů.

Celý článek Celý článek Vedra v Praze zvýšila počet výjezdů záchranářů i pacientů na urgentních příjmech
  • Michaela Prokopová

Pražská MHD přechází na letní provoz. Cestující čekají výluky metra, tramvají i železnice

Pražská integrovaná doprava během letních prázdnin upraví jízdní řády metra, tramvají, autobusů i vlaků. Cestující se setkají s mírně delšími intervaly spojů a zároveň s několika plánovanými výlukami, které zasáhnou metro C, tramvajové tratě i železniční dopravu v metropoli.

Celý článek Celý článek Pražská MHD přechází na letní provoz. Cestující čekají výluky metra, tramvají i železnice
  • Jiří Padevěd

Porta slaví 60 let: Řevnice přivítají od 26. do 28. června legendy i současné interprety

Lesní divadlo v Řevnicích u Prahy bude od 26. do 28. června 2026 dějištěm jubilejního 60. ročníku festivalu Porta. Program propojí republikové finále soutěže, do níž se letos zapojilo více než 200 účinkujících, s vystoupeními známých hostů včetně Xindla X, Roberta Křesťana či Petra Bendeho. Vstupenky začínají na zhruba 350 korunách.

Celý článek Celý článek Porta slaví 60 let: Řevnice přivítají od 26. do 28. června legendy i současné interprety
  • Michaela Prokopová

V Zoo Praha se narodil sameček lachtana. Je pravnukem legendárního Gastona

V Zoo Praha se 5. června 2026 narodil sameček lachtana jihoafrického. Matkou je prvorodička Daisy a otcem Eda, vnuk známého lachtana Gastona. První týdny života si vyžádaly dokrmování mláděte, návštěvníci by jej v expozici měli spatřit přibližně v polovině srpna.

Celý článek Celý článek V Zoo Praha se narodil sameček lachtana. Je pravnukem legendárního Gastona
  • Miroslav Pucholt

Mělník v září otevře novou budovu dětských skupin ve Sportovní ulici, nabídne 48 míst pro nejmenší

Mělník dokončil výstavbu nové budovy pro dětské skupiny ve Sportovní ulici, která se otevře v září. Zařízení nabídne kapacitu 48 míst rozdělených do dvou skupin po 24 dětech, primárně pro dvouleté. Objekt je vybaven zelenou střechou, solárními panely, systémem rekuperace a sdílenou zahradou s mateřskou školou. Projekt podpořila dotace ve výši 35 milionů korun, město doplatilo přibližně dva miliony.

Celý článek Celý článek Mělník v září otevře novou budovu dětských skupin ve Sportovní ulici, nabídne 48 míst pro nejmenší
  • Jiřina Suchorová

Coca-Cola v Česku píše 55letou historii výroby. Produkce se dnes počítá na stovky milionů litrů ročně

Značka Coca-Cola má v České republice za sebou 55 let výroby, během nichž se z původně licenční produkce stal jeden z největších nápojových provozů v zemi. Dnes se výroba soustředí především do závodu v pražských Kyjích a celkové objemy dosahují stovek milionů litrů ročně. Tradice se zde postupně spojila s moderní technologií i důrazem na efektivitu provozu.

Celý článek Celý článek Coca-Cola v Česku píše 55letou historii výroby. Produkce se dnes počítá na stovky milionů litrů ročně
  • Rebeka Schmidt

Kladno spouští přednostní prodej vstupenek na Dny města Kladna pro místní obyvatele

Město Kladno zahájilo přednostní prodej vstupenek na Dny města Kladna, které se uskuteční od 11. do 13. září 2026 na městském stadionu Sletiště. Festival nabídne třídenní program hudby a doprovodných akcí, přičemž sobotní část bude zpoplatněna a vystoupí v ní například Kabát, Lucie, MIG 21, Michal David, Tereza Mašková či Wanastowi Vjecy.

Celý článek Celý článek Kladno spouští přednostní prodej vstupenek na Dny města Kladna pro místní obyvatele
  • Rebeka Schmidt

V Kyjích je na prodej architektonický unikát. Dům v sadu od Jana Šépky stojí 13,5 milionu korun

V pražských Kyjích je aktuálně v nabídce výjimečná rodinná stavba známá jako Dům v sadu, kterou v roce 2016 navrhl architekt Jan Šépka. Třípodlažní dřevostavba s dispozicí 3+kk a obytnou plochou 83 metrů čtverečních stojí uprostřed vzrostlé zahrady a prodává se za 13,5 milionu korun. Součástí pozemku je zahradní domek, bazén, vlastní studna i platné stavební povolení na další objekt.

Celý článek Celý článek V Kyjích je na prodej architektonický unikát. Dům v sadu od Jana Šépky stojí 13,5 milionu korun
  • Jiřina Suchorová

Mělník plánuje studii nové základní školy pro více než 500 dětí, stavba by stála přes miliardu

Město Mělník zvažuje výstavbu nové základní školy v reakci na očekávaný růst počtu obyvatel a rozvoj bytové výstavby v okolí. Kapacita zařízení by přesáhla 500 dětí a zahrnovala devět ročníků. Radnice nyní zadá zpracování studie, která posoudí reálnost projektu, rozhodnutí má padnout po podzimních volbách.

Celý článek Celý článek Mělník plánuje studii nové základní školy pro více než 500 dětí, stavba by stála přes miliardu
  • Rebeka Schmidt

Suchomasty vyhrály středočeské kolo soutěže Vesnice roku. Postupují do celostátního finále

Suchomasty na Berounsku zvítězily ve středočeském kole soutěže Vesnice roku a jako obec s přibližně 500 obyvateli postupují do celostátního kola. Porota zároveň ocenila další obce – Modrou stuhu získala Lužná, Bílou stuhu Bukovno a Oranžovou stuhu Strážiště.

Celý článek Celý článek Suchomasty vyhrály středočeské kolo soutěže Vesnice roku. Postupují do celostátního finále
  • Jiřina Suchorová

Dva české týmy získaly ERC Advanced granty 23. 6. 2026. Olomouc a Praha obdrží přes 100 milionů korun

Evropská výzkumná rada 23. června 2026 oznámila, že dva ERC Advanced granty míří do Česka. Podpořeny budou projekty CORESPOND na Univerzitě Palackého v Olomouci vedený Konstantinosem Kafetsiosem a výzkum Jany Mynářové na Univerzitě Karlově v Praze. Každý tým získá 2,3 milionu eur, tedy více než 50 milionů korun, které umožní vytvořit nové výzkumné pozice a posílit mezinárodní spolupráci.

Celý článek Celý článek Dva české týmy získaly ERC Advanced granty 23. 6. 2026. Olomouc a Praha obdrží přes 100 milionů korun