Večer s Přemyslem Otakarem II.

Dne 4. listopadu 2022 se uskuteční ve sloupovém sále našeho muzea Večer s Přemyslem Otakarem II.


Jeho součástí bude otevření nové dlouhodobé expozice s názvem Uherský Brod v proměnách času, jež vznikla se záměrem přiblížit návštěvníkům nejvýznamnější události a dějinné okamžiky ze 750leté historie města Uherského Brodu. V souladu s prostorem, který je pro expozici vyčleněn, je obsahově rozdělena do devíti základních tematických celků.

Úvodní celek je věnován středověkým dějinám. Uherský Brod je v něm představen jako prvotní celní stanice s hrazenou osadou a zachycuje lokalitu, na níž později vzniklo královské město, založené v druhé polovině 13. století českým panovníkem Přemyslem Otakarem II. Další části expozice ukazují Uherský Brod jako město poddanské pánů z Kunovic (od r. 1506) a pánů z Kounic (od r. 1611.) Popsán je vývoj obecní samosprávy, cechovní zřízení, vývoj církve ve městě a moderní dějiny města 19. a 20. století. Obsah expozice zaujme řadou nově pořízených kopií archivních dokumentů, jako je například privilegium Přemysla Otakara II. z roku 1272 nebo ilustrovaná městská kniha vinic ze 16. století. Doplněním je rovněž řada původních historických trojrozměrných předmětů ze sbírek muzea, které se vztahují k dějinám města a životu jeho obyvatel.

Než se ale otevřou brány nové expozice, návštěvníci se mohou těšit na přednášku Uherský Brod v zrcadle středověkých listin Mgr. Radka Tomečka.

Večer s Přemyslem uzavře po přednášce promítání filmu „Až zařve lev“, které bude premiérou v Uherském Brodě. Film je originální středověkou road movie režiséra a scénáristy Jana E. Svatoše. Jako vypravěči v něm účinkují František Němec, Igor Bareš a Daniela Kolářová. 

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band
webíky uniweb