V Praze 2 byla odhalena pamětní deska věnovaná plk. i. m. Karlu Janštovi

Včera byla v Praze 2 odhalena pamětní deska věnovaná plk. i. m. Karlu Janštovi.


Příslušník 311. československé bombardovací perutě RAF žil v domě v Žitné ulici č. 32 dlouhá léta až do své smrti. Významné osobnosti se u pietního místa sešly u příležitosti 110. výročí jeho narození.

Slavnostního odhalení pamětní desky se zúčastnili ministryně obrany Jana Černochová, radní Prahy 2 pro oblast kultury Jaroslav Šolc a další významní hosté. Pozvání přijali i velitel Vzdušných sil AČR brig. gen. Petr Čepelka, ředitel VHÚ Praha brig. gen. Aleš Knížek, ředitel odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany plk. Robert Speychal, představitelé Československé obce legionářské a další hosté.  Nechyběla ani dcera plukovníka Janšty paní Jana Zachová a autor pamětní desky, kterým je akademický sochař Petr Císařovský.

„Naše městská část se může pochlubit desítkami hrdinů, jejichž jména, která byla léta neprávem opomíjena, se dlouhodobě snažíme vyzdvihovat. Patří k nim i další významný československý příslušník RAF plukovník in memoriam Karel Janšta, který dlouhá léta žil zde v tomto domě, kde bohužel také v zapomnění zemřel. Plukovník Janšta bohužel patří k té většině „rafáků“, která se pádu režimu a své rehabilitace nedočkala. A já jsem proto vděčna mým kolegům z radnice Prahy 2, že jsme společně dotáhli do konce umístění této pamětní desky. Díky tomu dnes symbolicky můžeme napravit velikou křivdu, kterou náš národ spáchal na hrdinech, jakým byl nepochybně i plukovník Janšta,“ pronesla mimo jiné ministryně obrany Jana Černochová ve své řeči při slavnostním odhalení pamětní desky. 
„Praha 2 je bezesporu městskou částí, která je malá rozlohou, ale velká významem. Narodilo se zde a svůj život prožilo mnoho osobností i válečných hrdinů. A plukovník Karel Janšta se právem řadí mezi ně. Jeho životní příběh plný odvahy a statečnosti by neměl být zapomenut. Proto děkuji mé předchůdkyni a nynější ministryni obrany Janě Černochové, že tuto důstojnou vzpomínku iniciovala a já i moji kolegové z radnice jsme tuto myšlenku s úctou zrealizovali, “ poznamenala k dnešní příležitosti starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.

Karel Janšta se narodil 9. prosince 1912. Žil mnoho let až do své smrti ve funkcionalistickém domě v Žitné ul. čp. 2055/32. Za první republiky byl ve Svazu letců republiky Československé. Po ukončení leteckého vzdělání byl dne 1. 7. 1936 zařazen jako polní letecký střelec-radiotelegrafista na letiště Praha k 71. leteckého pluku 6.

Po německé okupaci Československa odešel ilegálně přes Polsko a Francii do Anglie, kde se připojil k zahraniční armádě. Od 10. září 1940 se už zapojoval do prvních leteckých bojových úkolů 311. bombardovací perutě RAF. Odlétal předepsaný turnus 200 hodin a jako instruktor vedl výcvik nových posádek ve střelbě.  V RAF dosáhl hodnosti F/Lt. a zastával funkci Gunnery Leader.

Prezident exilové vlády Edvard Beneš jej v roce 1943 jmenoval členem čs. Státní rady v Londýně. Jako jediný zástupce zahraniční armády zde zastával funkci předsedy branného výboru, a to až do návratu do vlasti a do vytvoření nového parlamentu. Do převzetí moci komunisty se s ním počítalo pro vyšší funkci v nové poválečné vládě. V Londýně byl též členem a hlavním organizátorem Společnosti Štefánikova Fondu pro pozůstalé po čs. letcích, pro tento fond zajišťoval prostředky mezi letci, byl též řádným členem Československé sociální demokracie a řádným členem tělocvičné jednoty Sokol Londýn.

Z armády byl vyřazen roku 1952, poté pracoval manuálně jako asfaltér a dlaždič, stejně jako mnozí další, kteří se účastnili bojů v zahraničí. Pádu komunismu se, bohužel, nedožil. V roce 1991 byl rehabilitován a prezidentem V. Havlem povýšen na plukovníka letectva.

NetConcert Music by Frank Zappa

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
I. Abonentní koncert

Hlavní zprávy

 

NetConcert Bobby Shew
webíky uniweb