Předávání titulu Nositel tradice lidových řemesel a certifikátů o zápisu do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR v roce 2022

V sobotu 10. září při příležitosti Národního zahájení Dnů evropského dědictví v Chebu byl slavnostně předán titul Nositel tradice lidových řemesel 2022 novým řemeslníkům.

uniweb weby

Z rukou ministra kultury Mgr. Martina Baxy převzali titul tito řemeslníci:

  • Romana Jablunková, Morkovice - Slížany – obor galanterní košíkářství,

  • Petr Růžička, Cheb – obor tradiční tesařství,

  • Pavel Šrytr, Proseč pod Ještědem – obor lidová výšivka v Podještědí.

Při této příležitosti byla v pátek 9. září v křížové chodbě františkánského kláštera v Chebu zahájena výstava Nositelé tradice lidových řemesel prezentující osobnosti těchto oceněných řemeslníků a výsledky jejich práce. Výstavu slavnostně zahájil náměstek ministra kultury Mgr. Milan Němeček spolu s vedoucí Centra hmotného kulturního dědictví Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici dr. Petrou Hrbáčovou. Na výstavě jsou prezentovány výrobky letos oceněných řemelsníků i výrobky Nositelů z předchozích ročníků. V rámci výstavy je připomenut také Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Výstava potrvá do 30.9. 2022.

Součástí sobotního ceremoniálu bylo také předání certifikátů k novým zápisům do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Nově zapsány jsou „Ruční výroba skla“ (navrhovatel Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou) a „Zlatá sobota – mariánská pouť v Žarošicích“ (společná nominace Masarykova muzea v Hodoníně a Moravského zemského muzea).

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO Studio

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band
webíky uniweb