Praha si připomene 100. výročí úmrtí Franze Kafky

Praha připomíná sté výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky. Iniciativa nabízí bohatý program s výstavami, inscenacemi či projíždějící "kafkovskou tramvají" ozdobenou ilustracemi české ilustrátorky Simony Lore. Kampaň k výročí vyjde na 1 milion korun.


Platformu ke stému výročí úmrtí Franze Kafky inicioval a koordinuje Spolek Adalberta Stiffera a vzniká ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze. Nedávno byly k výročí spuštěny webové stránky Festival | Kafka 2024. Kromě stránek informujících o bohaté nabídce nejen pro Pražany bude po celý rok také projíždět Prahou „kafkovská tramvaj“ ozdobena ilustracemi české ilustrátorky Simony Lore. Kampaň k výročí tohoto významného spisovatele vyjde na 1 milion korun.

„Tento rok oživíme kafkovský narativ v metropoli. Díky úžasným kulturním projektům, které už odstartovaly nebo budou zanedlouho spuštěny, se Kafka a jeho osobité umění propíše do zážitků z metropole, který nabídneme Pražanům a návštěvníkům Prahy,“ popisuje náměstek primátora hl. m. Prahy pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil.

„Dbáme o historické a kulturní dědictví hlavního města. Připomenutí odkazu Franze Kafky a stopy, kterou zde v Praze navždy zanechal, je výjimečnou událostí. Věřím, že to ocení jak obyvatelé Prahy, tak i návštěvníci metropole z České republiky i zahraničí,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt ilustrátorky Magdaleny Jetelové s názvem Franz Kafka-Elevace, který představuje transformaci Novomlýnské vodárenské věže prostřednictvím poutavých ilustrací. Projekt je tak originálním propojením vizuálního umění a literatury a Praha na něj přispěla částkou 1,2 milionu korun.

Vedle tohoto projektu hlavní město podpoří celkem 14 projektů v hodnotě 1,4 milionu korun. Mezi nimi je například inscenace Kafka has left the building v Divadle na Zábradlí nebo inscenace Kauza Kafka připravená Pražským komorním baletem. Mezi projekty se řadí i výstavy a publikace, například ve spolupráci s Židovským muzeem, Židovskou obcí, Pražským literárním domem německého jazyka nebo Revolver Revue a spolkem Architektura.

„Množství různorodých aktivit naplňujících letošní výroční rok ukazuje, že Franz Kafka je jeden z nejvlivnějších spisovatelů 20. století. Jeho odkaz je silný dodnes. Jsem velmi rád, že je Ministerstvo kultury součástí i průvodcem roku kafkovského připomínání, který nabízí velkou příležitost pohlédnout na dílo Franze Kafky z jiných perspektiv a rozvíjet jeho poselství. Ministerstvo kultury podpořilo mimo jiné speciální platformu kafka2024.cz, vypsalo speciální dotační titul, ze kterého rozdělí 4 miliony korun mezi desítky projektů a v rámci NPO podpořilo projekt kreativního učení, jehož výsledkem bude videohra,“ říká ministr kultury Martin Baxa.

„Osoba Franze Kafky je neodmyslitelně spojena s Prahou, a právě on je často důvodem k návštěvě metropole. Díky společenskovědnímu výzkumu z minulého roku víme, že právě za historií Franze Kafky přijíždějí primárně turisté z německy mluvících zemí, ale zájem o něj mají i návštěvníci ze Spojených států a v neposlední řadě samozřejmě tuzemští turisté,” vysvětluje spojení Prahy s osobou spisovatele předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro.

V rámci kafkovského narativu vznikla také webová stránka Franz Kafka - Prague.eu, kde zájemci naleznou základní informace o spisovateli, ikonická místa v Praze a také vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let života. Stejně tak je zde možné se seznámit s Kafkovou literární tvorbou prostřednictvím spolupráce s Městskou knihovnou v Praze.

„Městská knihovna v Praze, jako pražská kulturní příspěvková organizace, považovala za nezbytné spolupracovat na letošním programu a zapojit se i do mezinárodní spolupráce, která je při výročí německy píšícího, ale v české metropoli narozeného autora víc než smysluplná,” připojuje ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. „Řada akcí se uskuteční v červnu přímo v Městské knihovně v Praze, ale už nyní je otevřená výstava KAFKAesque v Centru současného umění DOX, Divadlo na zábradlí uvádí inscenaci Franz a kavka a téma se objeví i v rámci 29. Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy,” uzavírá Tomáš Řehák.


ČNSO studio

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
UNIWEB - weby od lidí pro lidi

Hlavní zprávy