Klimatický plán Prahy zachraňuje krajinu a bojuje proti suchu

Praha vypsala soutěž na pronájem 211 hektarů zemědělských pozemků pod podmínkou ekologického hospodaření a dodržování Klimatického plánu hlavního města. Cílem je péče o krajinu, střídání plodin a podpora udržitelného zemědělství.


'Celé Česko se potýká s nestandardně vysokými teplotami a suchem pro toto roční období. Jednou z možností, jak můžeme aspoň lokálně následky klimatické změny zmírňovat, je péče o krajinu –????? způsob orby, střídání plodin, tvorba mezí, polních cest a podobně. Hlavní město by mělo jít příkladem,' říká náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková. 

Požadována doba pachtu je pět let. Minimální cena není stanovena, v předešlých případech město pozemky pachtovalo zhruba za 10 až 50 haléřů za metr čtvereční. 'Podmínky jsou nastaveny tak, aby byl pacht pro hospodáře co nejvíce atraktivní. Zveřejněním na realitním portále oslovíme co nejvíce zájemců. Praha spravuje zhruba 1 650 hektarů zemědělské půdy a naším cílem je nenechat ji ležet ladem, ale naopak ji zhodnocovat. Cestou je právě šetrné hospodaření,' říká pražský radní pro majetek, legislativu a transparentnost Adam Zábranský.

Aktuálně nabízené pozemky se nacházejí v katastrech Točná, Třeboradice, Vysočany, Kbely, Šeberov, Suchdol, Kyje, Dolní Počernice, Horní Počernice, Dubeč a Běchovice.

Podpora udržitelného ekologického zemědělství je jedním ze 69 opatření Klimatického plánu hlavního města. Praha už v roce 2019 vypověděla všechny tehdejší pachtovní smlouvy a o rok později schválila Zásady ekologického hospodaření na zemědělské půdě, kterou vlastní. Součástí zásad jsou i krajinářské úpravy. Město nyní uzavírá nové pachty pouze za podmínky dodržování těchto zásad.

Zásady upravují velikost půdních bloků a jejich rozdělení, základní pravidla osevních postupů, omezení použití chemie, kdy anorganicka´ hnojiva je zcela zaka´za´no pouzˇi´vat, a další.


ČNSO studio

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
UNIWEB - weby od lidí pro lidi

Hlavní zprávy