Hrozí kolaps dopravy: tisíc traktorů míří do Prahy

Zemědělci plánují v pondělí v Praze rozsáhlou demonstraci s tisícem kusů zemědělské techniky, což způsobí kolaps dopravy. Metropole žádá občany, aby do města v pondělí nejezdili a radí použít vlak a metro. Svolavatelem shromáždění je Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR.


Podle posledních informací o počtu účastníků, kdy se předpokládá v ulicích Prahy až tisíc kusů zemědělské techniky, je zřejmé, že v pondělí čeká hlavní město rozsáhlý kolaps dopravy. Kolem akce navíc panuje spousta otazníků, není například jisté, zda budou organizátoři opravdu schopni garantovat záchranářskou uličku. 'Prosím tedy všechny, kdo mohou pondělní cestu do hlavního města odložit, ať tak učiní. Kdo takovou možnost nemá, tomu doporučuji využít pro cesty ze Středočeského kraje vlak, na území Prahy pak bude nejspolehlivějším dopravním prostředkem metro,' uvedl I. náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

Pokud se všechna shromáždění uskuteční v plánovaném rozsahu, zejména shromáždění před Ministerstvem zemědělství, pak může doprava v Praze zcela zkolabovat. Akce by v tomto rozsahu měly zcela negativní dopad nejen na individuální automobilovou dopravu, ale také na provoz MHD i schopnost výjezdů složek IZS. Metropole proto žádá obyvatele České republiky, aby v pondělí do hlavního města, pokud možno, vůbec necestovali. Pražanům pak město doporučuje cestovat zejména metrem. Hlavní město bude řidiče na příjezdech do Prahy informovat na proměnných dopravních značeních TSK.

Oznámené trasy jízd do Prahy zahrnují trasy z Českých Budějovic, Tábora, Strakonice, Písku, D7 ze Slaného, D8 od Lovosic, D11 směr od Hradce Králové, a směru od Pardubic a Havlíčkova Brodu. Traktory by měly do Prahy dorazit kolem 6.00 hodin ráno a jejich odjezd od ministerstva zemědělství organizátoři plánují v 15.00 hodin.

Rozsah akce však může město dopravně ochromit ještě i do nočních hodin, než se zablokovaná doprava a samotné traktory postupně rozpohybují a vyjedou ven z města. Další shromáždění by se mělo uskutečnit před Úřadem vlády od pondělka do úterního dopoledne, kde by taktéž měla parkovat zemědělská technika. Další shromáždění by se mělo uskutečnit na Malostranském náměstí a podle nových informací od organizátorů by se mohlo konat od pondělí 19.  do úterý 20. února.

Konání veřejných shromáždění je ústavně zakotveno v základní Listině práv a svobod a jako takové stojí nad dalšími zákony. Úřady taková shromáždění nepovolují, postačuje pouze jejich včasné ohlášení. Hlavní město navíc musí respektovat i nedávně verdikty soudů, kdy například Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí pražského magistrátu ke změně trasy mimo původně oznámený úsek průvodu hnutí Poslední generace (z 12. 9. 2023). Soud tak v tomto případě uznal blokování dopravy jako legitimní protest, který musí město a jeho obyvatelé strpět.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy