Chytré zavlažování parků v Praze 2 se vyplácí, radnici přináší významné úspory

Praha 2 svým procentuálním podílem zeleně patří právem mezi nejzelenější centrální městské části.


Aby tento trend zachovala, investuje radnice do údržby parků a zelených zón každoročně desítky milionů korun, a v reakci na zhoršující se klimatické změny zavádí nové způsoby péče o zeleň. Vsadila také na chytré zavlažování, které radnici už nyní přináší významné úspory.

„Doplňujeme zeleň v parcích i ulicích, zakládáme květnaté louky, budujeme nové vodní prvky a retenční nádrže na zachycování dešťové vody. Zavádění nových technologií a postupů v oblasti péče o zeleň a nakládání s vodou již přináší první konkrétní výsledky. Projekt chytrého zavlažování části Riegrových sadů, se kterým jsme začali letos na jaře, se nám i přes horké léto rozhodně vyplatil. Díky této technologii jsme ušetřili téměř polovinu obvyklých nákladů na energie, a to je teď, když ceny rostou, vynikající výsledek,“ říká starostka Prahy 2 Alexandra Udženija, která mimo jiné koordinuje projekty programu Udržitelná dvojka.

V rámci něj městská část navrhuje a realizuje opatření v oblasti životního prostředí a adaptace na klimatické změny.

„Díky našemu řešení dosahuje úspora vody až 50 % a kvalita městské zeleně je nesrovnatelně vyšší. Standardní zavlažovací systémy nejsou efektivní. Pouští vodu bez ohledu na důležitá data z kořenového systému nebo z lokálního klimatu. Náš systém zaregistruje až 9 veličin, podle kterých se rozhoduje, jestli se voda pustí, na jak dlouho a do kterých míst. Naše nastavení ideálního poměru je takřka nevídanou raritou,” uvádí Petr Zlotý, šéf Chytré Závlahy společnosti CleverFarm.

Vyhodnocení

„Investiční skupina NATLAND založila organizaci VODA, jejíž jsme důležitými členy a skládá se z profesionálních závlahářů a akademiků, s jediným cílem - jak co nejefektivněji využívat vodu nejen v městských parcích, ale také na golfech, fotbalových trávnících apod. Témata se týkají například zdroje využití užitkové vody", dodává Zlotý.

Inteligentní závlahu na vyhlídkové louce v Riegrových sadech nově řídí systém čtrnácti monitorovacích zařízení a devíti řídících jednotek. Jednorázové náklady na pořízení systému stály necelých 165 tisíc korun, za provoz celého systému radnice zaplatí 1 700 korun měsíčně.

Praha 2 byla vůbec první městskou částí, která dálkově řízený systém zavlažování společnosti CleverFarm v roce 2021 vyzkoušela. Výsledky pilotního projektu v Sadech Bratří Čapků byly natolik nadějné, že radnice technologii nasadila i do Riegrových sadů. I zde se projekt velmi rychle osvědčil. Městská část proto nyní plánuje jeho rozšíření do dalších parků.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy