Díky chovu ve speciálně sestrojených vodních nádržích a dlouhodobému zkoumání jejich chování v lidské péči se nyní varanovce daří pražské zoo pravidelně odchovávat. Deset mláďat dnes odletělo do Audubon Zoo v New Orleans, kde chtějí po vzoru pražské zoo založit chov. Zoo Praha v těchto dnech chystá i další transporty zvířat.
„Varanovec bornejský zůstával po desítky let pro celé generace odborníků tajemným a nedostupným zvířetem. Ani nesnili o tom, že by se s ním mohli blíže seznámit. Proto byl označován jako svatý grál herpetologů,“ říká kurátor plazů Petr Velenský. „V zoologických zahradách se tohoto druhu chová na celém světě jen hrstka jedinců. Nám se podařilo získat první samici a mláďata před čtyřmi lety z iZoo Shirawa v Japonsku. Šlo tehdy o historicky první samici odchovanou v lidské péči. Mláďata druhé generace jsme poprvé rozmnožili v roce 2018, od té doby v Zoo Praha přišlo na svět čtyřiadvacet mláďat od tří různých samic.“
Jde o endemického plaza žijícího pouze na ostrově Borneo v oblastech malajského sultanátu Sarawak a v indonéských provinciích Západního a Severního Kalimantanu.
„Zoo Praha již vede monitoring tohoto druhu v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a v současné době připravujeme chovný program varanovců bornejských,“ přibližuje zapojení Zoo Praha do záchrany těchto plazů její ředitel Miroslav Bobek. „V rámci něj by v lidské péči vznikla záchovná populace těchto unikátních tvorů. Vzhledem ke kácení deštných lesů a pravděpodobně velmi omezenému rozšíření volně žijících varanovců bornejských je jejich budoucnost ve volné přírodě nejistá.“
Odchovaná mláďata ze Zoo Praha již mají v Kölner Zoo v Kolíně nad Rýnem, ZooParc de Beauval ve Francii a v Zoo Berlin.
„Vybrali jsme mláďata od všech tří samic, které máme, a jsou nyní na cestě do Audubon Zoo v New Orleans,“ popisuje transport Petr Velenský. „Tamní kurátor Robert W. Mendyk je předním americkým specialistou na varanovité ještěry. V Americké asociaci zoo a akvárií (AZA) je zatím nemají a Audubon Zoo by mohla sehrát v USA podobnou roli zakladatelů chovu, jakou hrajeme v Evropě my.“
Transporty zvířat v posledním období velmi komplikuje situace s pandemií covid-19. Přesto se podařilo Zoo Praha kromě mláďat varanovců bornejských do USA připravit na cestu také samce vodušky abok, který míří do Tierparku Nordhorn v Německu. Do Zoo Hannover pak odjíždí dva samci a dvě samice maki trpasličích. Naopak do Zoo Praha v nejbližších dnech dorazí dva gepardí samci z Ree Park Safari v Dánsku.