„Od začátku srpna třikrát týdně odebíráme vzorky odpadních vod na nátoku Stávající vodní linky a Nové vodní linky ÚČOV Praha. Výběr monitorovacích míst tak vypovídá o situaci na celém území metropole,“ řekl generální ředitel společnosti Petr Mrkos.
Předúprava odebraných vzorků, optimalizace metody PCR a následné analýzy jsou zajišťovány Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a Vojenským zdravotnín ústavem.
„Finální výsledky očekáváme na konci srpna,“ podotkl Mrkos s tím, že vše PVK průběžně konzultují s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy.
„Pražská hygienická stanice považuje úzkou spolupráci PVK a VŠCHT za velmi užitečnou. Jakékoli nové poznatky, technologie, analýzy jsou pro epidemiologickou problematiku v oblasti ochrany veřejného zdraví prospěšné. Od vyšetření odpadních vod na opičí neštovice očekáváme v prvé řadě zmonitorování situace a sledování trendů vývoje. Lze předpokládat, že případů je více než je hlášeno. Výsledky vyšetření jsme připraveni konzultovat a v případě nepříznivé situace adekvátně reagovat,“ řekla ředitelka Hygienické stanice hl. m. Prahy Zdeňka Shumová.
Pražské vodovody a kanalizace monitorují odpadní vody ve vybraných lokalitách již od července 2020, díky společně vyvinuté metodě s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze. Od 1. září 2021 se také rozjel projekt monitoringu odpadních vod na možný výskyt viru SARS-CoV-2 u vybraných pražských základních škol, zdravotnických a sociálních zařízení, studentských kolejí, obchodních center či dopravních uzlů.