Při prodeji televize přišla o statisíce

Policisté varují občany před podvodníky, kteří vás mohou připravit o všechny peníze.


Pražští policisté každý den řeší minimálně jeden případ podvodu páchaného na internetu. Jedním z mnoha je i případ čtyřiačtyřicetileté ženy z Prahy, která inzerovala prostřednictvím bazarového internetového prodejního portálu prodej staršího televizoru v hodnotě několik tisíc korun. Krátce po zveřejnění inzerátu ji zprávou prostřednictvím WhatsApp kontaktovala údajná zájemkyně, která poškozené nabídla zaslání peněz předem na bankovní účet. Dále zájemkyně nabídla, že objedná přepravní společnost, která zásilku převezme a na její náklady odveze. Poškozené zaslala podvodný odkaz na jednu z nejznámější a nejpoužívanějších přepravních společností, kde si žena měla nejdříve vyzvednout peníze za televizi. V odkazu poškozená vyplnila veškeré údaje ke své platební kartě a následně potvrdila příchozí notifikaci k mobilnímu bankovnictví, čímž umožnila podvodníkům přístup do jejího bankovnictví. V daný okamžik si žena vůbec neuvědomovala, že se jedná o podvod.  Odesláním všech údajů k platební kartě a potvrzením doručené notifikace si myslela, že ji budou pouze převedeny peníze od údajné zájemkyně.  Během velmi krátké chvíle však podvodníci začali z běžného, ale i spořicího účtu postupně prostřednictvím platebním příkazů odesílat peníze pryč. I přestože poškozená okamžitě převedla zůstatek peněz na účtu na jiný účet rodinného příslušníka, podvodníci ji připravili o přibližně čtvrt milionu korun. Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu podvod, za což pachateli v případě dopadení hrozí trest odnětí svobody v délce až pěti let. V tomto případě se jedná o tzv. reverzní inzertní podvody, jejichž počet neustále roste. Terčem útočníků jsou v takovém případě především prodávající, kteří si zvolí jako platební metodu ‚bezpečnou platbu‘, tedy zaslání peněz z karty na kartu, prostřednictvím peněženky zvoleného bazaru. Protože jsou klienti oslovováni údajným kupcem jejich zboží, nepředpokládají, že se z nich někdo snaží získat přístupové údaje k účtům a do jejich internetového bankovnictví. Mají zájem zboží prodat, a aby toho co nejdříve docílili, slepě spolupracují a vyplňují údaje o svých kartách a přístupech na účet v domnění, že nedělají nic špatně, a s vírou, že získají peníze za prodávané zboží. Podvodníci jsou velmi vynalézaví a používají různé způsoby, kterými poškozené připraví o peníze. Pachatelé se při těchto útocích snaží překonávat zejména lidský faktor a pod nejrůznějšími legendami využívají nátlaku, strachu a časové tísně pro záchranu peněz nebo pro realizaci finanční transakce. Mezi nejčastější podvodné legendy patří:

Podvodné navolávání: Pachatelé se vydávají například za bankéře, policisty, pracovníky technické podpory a snaží se z lidí pod vlivem strachu vylákat peníze, nebo vzdálený přístup do zařízení oběti, který následně zneužije.
Nabídka výhodných investic: Přesvědčivá lákavá reklama a manipulativní jednání. Cílem pachatele je vylákat z oběti co možná nejvíce finančních prostředků a využívá k tomu přirozenou ziskuchtivost každého z nás.
Reverzní inzertní podvody: Pachatel zareaguje na váš inzerát. Podstrčí vám fiktivní platební bránu, kde vyplníte citlivé bankovní údaje a místo peněz za inzerované zboží přicházíte o všechny úspory.
Podvody typu Nigerijské dopisy: Princip, který funguje už více jak 100 let. Pachatelé sázejí na kvantitu. Vždy se najde někdo, kdo se nechá nachytat na slibovanou cennou zásilku nebo domnělou pomoc. Často zde hraje velkou roli láska.
Klasické podvody typu phishing a smishing: Stále dokonalejší a složitě rozpoznatelné podvodné emaily a SMS nabídky.  Na první pohled již nenajdeme podezřelé znaky. Základní rady, jak nenaletět Poznej svého nepřítele. Seznamuj se s aktuálními hrozbami a trendy v online podvodech. Nikdy se nenech od pachatele do ničeho tlačit a vše si pečlivě promysli. Jakmile je zpráva, e-mail, SMSka, nebo telefonát neočekávaný, tak je podezřelý. Vždy se zamysli nad tím, kam vypisuješ citlivé údaje, nebo přeposíláš peníze. Když si nejsi absolutně jistý, tak vždy raději vše ověř jinou cestou. Pamatuj si, že pachatel dokáže napodobit jakékoliv tel. číslo, či e-mailovou adresu. Nikdy neumožňuj vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, komu zcela nedůvěřuješ. Kupující na inzertních portálech nikdy nepotřebuje citlivé údaje z tvé platební karty. Vyzkoušej si www.kybertest.cz a zjisti, kde máš mezery. Buď připraven. Veškeré preventivní rady naleznete zde: https://www.policie.cz/clanek/rady-policie-cr-a-informace-o-prevenci-143872.aspx
kpt. Eva Kropáčová
19.1.2023


ČNSO studio

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy