Loni to ve stejném období bylo 359 tun. Letošní rok tak nejspíš bude optikou svozu této komodity rekordní. Nejvíce se šedé kontejnery plní během letních měsíců a v závěru roku. Popularitě třídění kovových obalů napomáhá rostoucí počet sběrných nádob v ulicích metropole i větší zájem Pražanů o ekologii a spolupráce s dalšími stranami.
Obsah všech šedých nádob končí v areálu Pražských služeb ve Vysočanech, kde největší pražská svozová společnost už dva roky provozuje moderní poloautomatickou linku na separaci kovových obalů. „Ta se skládá z pásového dopravníku a dvou separátorů. První tvoří magnet, který vyseparuje železné kovy. Obaly a produkty z neželezných kovů putují do druhého separátoru. Ten funguje na bázi vířivých proudů. Následně je odpad slisován a odevzdán odběratelům k dalšímu zpracování,“ vysvětluje tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.
Kávové kapsle a kovové srdce
Nově lze do kontejnerů odhazovat i použité hliníkové kávové kapsle. To je výsledek spolupráce se společností Nespresso, nicméně Pražané mohou do nádob odhazovat i hliníkové kapsle od jiných výrobců. „Kapsle jsou na lince tříděny manuálně pomocí naší obsluhy. Doposavad jsme jich vytřídili 2,6 tun,“ říká Radim Mana.
Dalším zajímavým projektem, který sběr kovových obalů v metropoli popularizuje, je iniciativa Every Can Counts (každá plechovka se počítá). Její kovová srdce určená na sběr plechovek byla instalována například v Praze 10 nebo na pražské náplavce. I takto sebrané plechovky nakonec skončily na lince Pražských služeb ve Vysočanech.
Z plechovky opět plechovka
Díky recyklaci mohou být kovové obaly opět vráceny do oběhu, což je klíčové pro cirkulární ekonomiku, předcházení vzniku odpadu a v konečném důsledku snížení naší uhlíkové stopy.
„Pokud nebudou obaly recyklovány a opětovně využívány, nedokážeme snížit ekologickou zátěž a splnit naše klimatické závazky. Proto jsem rád, že je třídění kovových obalů, kávových kapslí a nápojových plechovek mezi Pražany populární,“ říká náměstek Primátora Petr Hlubuček.
Tlakové obaly do kontejneru nepatří
„Do kontejnerů nepatří nádoby od sprejů, tlakové nádobky od kosmetiky, obaly od motorových olejů a dalších nebezpečných či chemických látek. Nepatří sem ani prázdné plynové kartuše od turistických vařičů a v žádném případě zde nesmí končit hasicí přístroje. Tyto produkty patří na sběrné dvory,“ varuje závěrem Mana a dodává: „Prosíme Pražany, aby obaly nevyhazovali v plastových sáčcích. Komplikuji to práci na třídicí lince.“
Množství vytříděných kovových obalů (v tunách):
2016 (od srpna): 21
2017: 143, 5
2018: 261, 8
2019: 421
2020 629,3
2021 (leden – červenec): 449,3
Počet nádob určených na sběr kovových obalů v metropoli:
1590