„Za tristním stavem monumentu J. A. Komenského stály špatné technické postupy v minulosti, proto bylo nutné přistoupit k jeho rychlé opravě. Těší mě, že se to podařilo. Oblast kulturního dědictví budeme podporovat v IROP rovněž v dalším programovém období 2021–2027. V něm můžeme počítat s investicemi do kulturního dědictví ve výši až 9 mld. Kč. S vyhlášení prvních výzev počítáme v létě 2022,“ nastínil náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád.
Hlavním cílem rekonstrukce bylo uvedení Památníku do souladu s historickými dokumenty. Památkáři toužili zachovat úctu k památce, která připomíná jednu z nejvýznamnějších osobností českých dějin. Oprava památky zahrnovala exteriér i interiér. Došlo tak mimo jiné k výstavbě nové expozice, která propojila minulost se současností. Součástí muzea jsou totiž nejen historické exponáty, ale nově i obsah rozšířený o obrazové a písemné poznatky. Návštěvníci si tak více užijí expozice díky moderní světelné technice a ozvučení. Výstava je navíc bezbariérová.
Učitel národů měl bohatý a složitý život. Expozice ve Fulneku je věnovaná jeho jednotlivým etapám. Zájemci o Komenského životní cestu se vcítí do role měšťanů z malého poddanského městečka v 17. století. Evropa stála nad propastí třicetileté války, moru a utrpení. V areálu bývalého bratrského sboru je modlitebna, bratrská škola a dobová zahrada z konce 15. století. Najdou se zde také fanoušci moderních technologií. Součástí expozičních předmětů totiž jsou intermediální prvky ve formě videomappingu, projekce a dobové hudby, kterou návštěvníkům poskytnou moderní reproduktory.