Britský dirigent Wayne Marshall, který se s prvním českým orchestrem poprvé setkal již na Open Air koncertu v roce 2017, připravil program v duchu jazzových, filmových a muzikálových inspirací. Sólistou večera je vynikající houslista a koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček, jenž vloni získal Cenu Jiřího Bělohlávka. Další, v pořadí čtvrtou Cenu Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let v průběhu večera předá Anna Fejérová. I letošní Open Air koncert bude mít benefiční rozměr. Česká filharmonie se připojí k veřejné sbírce Člověka v tísni SOS Ukrajina. Koncert, který se koná ve středu 22. června od 20.15 hodin a na který je pro veřejnost vstup volný, v přímém přenosu vysílá Česká televize na programu ČT art. Večerem provází Marek Eben.
Open Air koncert otevře brilantní předehra z muzikálové operety Candide Leonarda Bernsteina. Spolu s ní zazní suita vytvořená ze třech tanečních epizod Bernsteinova muzikálu On the Town, válečné romantické komedie o třech námořnících na jednodenní dovolené v New Yorku. Od Bernsteinova vzoru George Gershwina Česká filharmonie provede Američana v Paříži, který je ovlivněn Gershwinovým pobytem ve francouzské metropoli, kam odjel studovat k Maurici Ravelovi, a Kubánskou předehru, jejímž předobrazem byla jeho dovolená v Havaně. Kuba a její původní žánr danzón, smyslný tanec plný nostalgie i radosti, inspirovaly i Artura Márqueze, jednoho z nejznámějších mexických skladatelů současnosti. Na Open Air koncertu na Hradčanském náměstí zazní jeho Danzón č. 2, který potěší všechny milovníky původní mexické hudby a temperamentních tanců. Skladba Across the Stars Johna Williamse zase udělá radost především fanouškům filmové série Hvězdné války. Z vesmírných dálav i z Mexika do prostřední rumunských a maďarských kapel posluchače v závěru koncertu přenesou Cikánské melodie Pabla de Sarasateho.
Své virtuózní umění v Cikánských melodiích předvede loňský laureát Ceny Jiřího Bělohlávka a držitel mnoha dalších ocenění Jan Mráček, který jako sólista vystoupil s mnoha světovými a téměř všemi českými orchestry. Působí i jako koncertní mistr České filharmonie, kam ho přivedl právě Jiří Bělohlávek. Od ledna 2008 je členem Lobkowicz Tria, s nímž v roce 2014 získal třetí cenu na Mezinárodní soutěži komorní hudby Antonína Dvořáka a v září téhožroku první cenu a cenu publika na Mezinárodní hudební soutěži Johannesa Brahmse v rakouském Pörtschachu. V roce 2016 vydal kritiky oceňované CD s kompletním houslovým dílem Antonína Dvořáka pro švýcarské vydavatelství Onyx s Českým národním symfonickým orchestrem pod taktovkou Jamese Judda a s klavíristou Lukášem Klánským. Jan Mráček hraje na housle italského houslaře Carla Fernanda Landolfiho vyrobené v Miláně roku 1758, které mu zapůjčil Peter Biddulph.
Britský dirigent, varhaník a klavírista Wayne Marshall je světově známý pro svou uměleckou všestrannost při práci s taktovkou i klaviaturou. V letech 2014–2020 působil jako hlavní dirigent Symfonického orchestru Západoněmeckého rozhlasu v Kolíně nad Rýnem, v roce 2007 se stal hlavním hostujícím dirigentem Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi. Je uznávaným interpretem Gershwina, Bernsteina a dalších skladatelů 20. století. K jeho největším dirigentským úspěchům poslední doby patří například debut s Berlínskými filharmoniky a Martinem Grubingerem či inscenace Porgy and Bess v Theater an der Wien. V roce 2018 byl jedním z hlavních aktérůpři oslavách sta let od narození Leonarda Bernsteina. Kromě koncertní činnosti se Wayne Marshall zabývádirigováním operních představení. Po celém světě (i v online prostoru) účinkuje také jako varhaník a šíře jeho repertoáru je pozoruhodná. Jako varhaník i dirigent má za sebou množství nahrávek, především hudby 20. století. Je držitelem mnoha významných ocenění, z nichž nejdůležitější je Řád britského impéria, který mu byl udělen v roce 2021.