Nový spot Pražských služeb “VYTŘIĎ TO!“ cílí na bioodpad

Herec a moderátor Vašek Matějovský si v novém spotu Pražských služeb vzal na paškál nejčastější chyby při třídění bioodpadu.


O separaci této složky odpadu je aktuálně enormní zájem. Svozové společnosti však evidují vyšší míru znečištění biosložky jiným odpadem, což komplikuje další zpracování bioodpadu v kompostárnách.

Biopopelnice se proti pravidlům nejčastěji plní PET lahvemi, plastovými taškami, sklem, dalším obalovým matriálem nebo zbytky živočišných produktů. Pracovníci kompostáren už narazili i na injekční stříkačky. Takto znehodnocený odpad nemůže být využit, což popírá principy udržitelnosti i cirkulární ekonomiky.

„V naprosté většině případů je bioodpad znečištěn kvůli nevědomosti uživatelů nádoby na bioodpad, k vandalismu dochází jen ve vzácných případech,“ říká tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana a dodává: „V případě bioodpadu a směsného komunálního odpadu již nedochází k ručnímu dotřídění. Bioodpad putuje přímo do kompostárny.“

Pražské služby, Magistrát hlavního města Prahy a další svozové společnosti se snaží uživatele hnědých nádob vzdělávat a informovat prostřednictvím letáků, článků, kampaní i spotů. Právě do poslední kategorie patří spolupráce Pražských služeb s Vaškem Matějovským. Jeho poslední počin je inspirován posledními trendy při tvorbě virálních videí. Vašek Matějovský plní roli moderátora i soutěžícího.

„Trendy na těchto platformách se neustále mění. Co fungovalo před třemi měsíci, je dnes nezajímavé. Proto jsem s kolegou kameramanem pojal poslední spot jako takovou komickou one man show,“ pokračuje herec a moderátor.

Pražský bioodpad v číslech 

Bioodpad lze svážet celoročně i sezónně. Sezónní svozy jsou výhodnější pro zahrádkáře, celoroční častěji pro subjekty produkující bioodpad po celý rok. Svoz bioodpadu je nastaven v podobném režimu jako svoz komunálního odpadu. To se týká i souvisejícího poplatku. Jeho plátcem je vlastník nemovitosti, sdružení vlastníků jednotek (SVJ) nebo bytové družstvo.

„Mám radost, že o bezplatné třídění bioodpadu je takový zájem. Od začátku letošní roku evidujeme přes 12 560 žádostí. Domnívám se, že v následujících letech se třídění bioodpadu stane stejně samozřejmým jako například třídění plastu,“ konstatuje náměstek primátora Petr Hlubuček.

Mimo sezónu svážely pražské svozové společnosti 8699 biopopelnic. Se začátkem sezóny zájemců o svoz bioodpadu přibývá. Množství nádob rozmístěných po Praze se může navýšit na více než 26000. Podíl menších 120litrových a větších 240litrových hnědých popelnic je zhruba stejný. Zároveň se v sezóně upravují trasy a mění se doba svozu. To je dáno právě vyšším počtem zákazníků.

CO PATŘÍ DO BIOODPADU?      

tráva, listí, ovoce, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávová sedlina, zbytky rostlin, zemina z květináčů, plevel, drny se zeminou, košťály, štěpka z větví keřů, větvičky, piliny, hobliny, kůra, seno, sláma.

CO NEPATŘÍ DO BIOODPADU?

všechny typy sáčků, sklo, kamení, obalové materiály, kosti, maso, kůže, tuky, oleje, mastnoty, mléčné výrobky, živočišné zbytky z kuchyní, podestýlky od domácích zvířat, zvířecí exkrementy, peří, chlupy, vlasy, uhynulá zvířata, kontaminované piliny, hobliny, kůra, nebezpečné odpady, biologicky obtížně rozložitelné materiály


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy