Pražská zoo otevírá novou expozici Gobi, představující místo, které by mohlo být pravým přirozeným domovem koní Převalského. Je to ohyzdné místo, které se nachází mezi horní stanicí lanovky a občerstvením Obora.
Tato expozice předtím sloužila jako výběh pro koně, ačkoli stáje a nedaleký vodojem byly před rekonstrukcí na konci svého života. Podle Miroslava Bobka, ředitele Pražské zoo, bylo nutné provést opravy. 'Museli jsme to opravit,' uvedl, přičemž dodal, že na novou expozici a opravy vodojemu bylo utraceno zhruba 60 milionů korun.
Návštěvníci nové expozice se budou moci seznámit se čtyřmi divokými koni, třemi klisnami a jedním hřebcem. Aby bylo prostředí co nejvíce podobné mongolské pustině Gobi, bylo upraveno tak, aby zahrnovalo řadu prvků charakteristických pro tuto oblast. Součástí je i napodobenina důležitého paleontologického naleziště, tzv. Planoucích útesů, které jsou v Mongolsku národním pokladem.
Ale to není všechno. Pražská zoo plánuje vyslat koně Převalského i do Kazachstánu. První transport je naplánován na červen. Exponáty Gobi nejsou jen o koních Převalského. Jsou zde umístěny i voliéry s manuly, dlouhosrstými kočkovitými šelmami, a pavilon s malými savci, plazy a bezobratlými, včetně ježka ušatého, pískomila mongolského nebo hroznýška tatarského.
Druh koně Převalského vymizel z divoké přírody koncem 60. let minulého století. Ale díky Pražské zoo a mnoha dalším organizacím umožnila rostoucí populace v lidské péči návrat těchto unikátních zvířat zpět do svého přirozeného prostředí v Číně a později Mongolsku. Pražská zoo se na tomto úsilí podílela devíti transporty koní Převalského do západního Mongolska v letech 2011 až 2019.
Otevření nové expozice Gobi a zahájení hlavní turistické sezony v sobotu se zúčastní i prezident republiky, Petr Pavel. Pro návštěvníky budou připraveny také unikátní exponáty - nejvzácnější kachny světa v Ptacích mokřadech.