Během vánočních svátků, kdy mnozí z nás navštěvují adventní trhy nebo nákupní centra, mnohdy opomínáme zvýšený pohyb osob na těchto místech a s tím spojené riziko krádeží. Ať už se věnujeme svým blízkým nebo vybíráme vánoční dárky, často při tom přestáváme být obezřetní. Tím však dáváme ideální příležitost zlodějům, pro které je pak velmi snadné získat vaše peníze či jiné cennosti. Policie každoročně během adventu zaznamenává nárůst majetkové kriminality, zejména tedy kapesních krádeží, krádeží kabelek z nákupních vozíků, peněženek z batohů a věcí uložených v zaparkovaných vozidlech. V letošním roce jsou statistiky kapesních krádeží oproti loňsku příznivější, to se však může právě díky vánočnímu shonu ještě změnit.
Jak předejít takovým krádežím? Důležité je mít své věci neustále pod kontrolou a co nejméně je vystavovat na dohled okolí. Hotovost a doklady doporučujeme uložit do uzavřených kapes, ideálně do vnitřní části oděvu. Cennosti uložené v batohu na zádech nebo v kabelce přes rameno jsou pro zloděje mnohdy velmi snadno dostupné. V davu lidí je totiž nelehké si všimnout toho, že vám někdo otevřel vaše zavazadlo a odcizil z něj věci. O krádeži se tak často dozvíte, až když chcete uhradit nákup u pokladny nebo si zatelefonovat.
Ke krádežím však nedochází jen na vánočních trzích nebo v obchodních centrech. Cílem zlodějů jsou i zaparkovaná vozidla, do kterých lidé často odkládají své nákupy a nechávají je viditelně na sedadlech. Je tedy dobré, nenechávat v autech nic, co by mohlo přitáhnout jejich pozornost. Vždy se zároveň ujistěte, že jste vozidlo řádně uzamkli.
Dalším místem, kde s blížícími svátky často setkáváme s majetkovou trestnou činností, je internet. Pokud nakupujete dárky prostřednictvím e-shopů, ověřte si vždy jejich věrohodnost. Může totiž pak dojít k tomu, že nákup ihned zaplatíte, avšak zboží již vůbec neobdržíte. Obezřetnost je nutná i v případě, že nakupujete zboží tzv. z druhé ruky. Prodávající požadují platbu předem a zde může dojít opět k podvodnému jednání, kdy vám zásilku nikdo nezašle. Podvodníci jsou vám schopni zaslat i doklad totožnosti, aby si získali vaši důvěru. Takový doklad však nemusí být pravý a může se jednat o doklad jiné osoby. Policie se setkala i s případy podvodu, kdy nakupující sice zásilku obdrží ale její obsah je bezcenný. Než tedy začnete nakupovat na internetu, ověřte si důvěryhodnost konkrétního e-shopu či prodávajícího.
Ať už se stanete obětí krádeže či podvodu, vždy se obraťte na linku 158 nebo nejbližší policejní služebnu ideálně v místě, kde k činu došlo.
por. Kristýna Zelinková- 29. listopadu 2024
Související dokumenty
kapesní krádeže.mp4
Velikost souboru: 88,5 MB / formát MP4