"Od začátku května jsme naistalovali 21 mlžítek zejména v centrální části metropole, ale také na Vítkově či na Novém náměstí v Uhříněvsi,“ uvedl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), provozovatele této služby, s tím, že letošní novinkou jsou dvou a tří mlžítka.
V nejbližší době přibydou dvě mlžítka na Praze 8. Technicky potvrzené a na instalaci čeká dalších 6 mlžítek na Praze 3,5 a 6.
PVK nabízejí městským částem, které by o tento projekt projevily zájem, aby napsaly na tuto e-mailovou adresu poptavka@pvk.cz.
„Nejlépe hned začátkem roku, aby bylo včas provedeno prověření konkrétního místa a mlžítko bylo včas nainstalováno, než začnou horké letní dny. Sezóna končí 30. září,“ doplnil Mrázek.
Rozmístění mlžítek lze nově najít na internetu na mapy.cz i na google.com/maps pod heslem "mlžítko"
Než dojde k osazení mlžítka je konkrétní místo prověřováno z hlediska technického a urbanistického. Při technickém šetření je posuzován stav podzemní části hydrantu, tlakové poměry v konkrétním místě sítě a celková provozní vhodnost; z dalšího prověřování jsou vyřazeny hydranty s primární funkcí zdroje vody pro hašení požárů. Urbanistické posouzení provádí na žádost PVK Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
Mlžítka mají tvar opláštěného oválného nástavce na hydrantový poklop, který je ztvárněn ve stylu „brčka“. Autory designu brčka jsou Štěpán Barták a Eva Šťásková z pražského EP studia.
V městském prostředí vznikají v létě extrémní tepelné ostrovy, kde je teplota vyšší než v přírodním prostředí. Kapky emitované z „jemné trysky mlžícího zařízení“ absorbují část tepla blízkého okolí právě díky přeměně vody na páru, čímž dochází k ochlazování vzduchu (odebírání tepla). Provoz a monitoring zařízení zajišťuje digitální řídící jednotka ovládaná prostřednictvím pevné radiové sítě PVK. Spotřeba vody činí přibližně 18 litrů za hodinu, do mlžícího zařízení proudí pitná voda přímo z vodovodního řadu.