Vzpomínková akce proběhla pod záštitou Konfederace politických vězňů za účasti představitelů Parlamentu ČR, státní správy, samosprávy a bývalých politických vězňů. Za Vládu České republiky položil ministr kultury Martin Baxa u památníku „Brány ke svobodě“ věnec. Ve svém proslovu ministr Baxa poděkoval přítomným, kteří přišli uctít památku všech, jež neváhali obětovat své zdraví a životy a vzdorovali komunistické diktatuře.
Pracovní tábory vznikaly na Jáchymovsku a Hornoslavkovsku od roku 1949. Prošlo jimi více než 60 tisíc odsouzených, z nichž 4,5 tisíce nelidské podmínky nepřežilo. Jejich utrpení dnes symbolizuje památník Brána ke svobodě a patnáct kamenů připomínajících komunistické lágry v Jáchymově a okolí.
Po skončení pietního aktu navštívil ministr kultury Martin Baxa Rudou věž smrti. V letech 1951–1956 areál sloužil jako pracovní tábor pro politické vězně Vykmanov II . V roce 2008 byla Rudá věž smrti prohlášena národní kulturní památkou a v roce 2019 byla spolu s dalšími oblastmi v Sasku zapsána pod souhrnným názvem Hornický regionErzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO.