Teplárna Strakonice totiž od středy 13. ledna 2021 přistoupila k omezení dodávek tepla v důsledku dlouhodobých sporů s distributorem, firmou Energo Strakonice, která má teplo dodávat koncovým spotřebitelům.
„Situace a vztahy eskalují v tu nejméně vhodnou chvíli, kdy venkovní teploty klesají výrazně pod nulu. Problémy přitom hrozí spotřebitelům, kteří za teplo řádně zaplatili, žádné potíže nevyvolali a nemohou je vyřešit. Na jednání jsme jasně deklarovali, a to bylo jeho hlavním cílem, že jakékoliv řešení nesmí jít na úkor strakonických domácností. Shodli se na tom všichni účastníci, včetně znesvářených stran. Toto příměří potrvá do poloviny dubna, do kdy by se obě strany měly dohodnout. Pokud se tomu tak nestane, jsem připravený se do jednání vložit a znovu sehrát roli mediátora,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Svůj spor obě společnosti řeší také na ERÚ. Úřad na počátku roku vydal rozhodnutí, které dosud není pravomocné. Již v září ale ERÚ vydal předběžné opatření, které teplárně nařizuje dodávat teplo v odpovídajícím rozsahu a distributorovi ukládá povinnost hradit stanovenou cenu. Toto předběžné opatření je i nadále účinné a obě strany se jím musí řídit do nabytí právní moci verdiktu.
„Pracovníci ERÚ a SEI vyrazili do Strakonic už během týdne a jsem velmi rád, že se povedlo uskutečnit dnešní jednání. Spory, které zde trvají přinejmenším od roku 2019, od stolu jednoduše nevyřešíme. I když viníkům hrozí z naší strany citelné sankce, ty nepomohou lidem, pokud by měli přijít o dodávky tepla a teplé vody. Dnešní dohoda oproti tomu nabízí domácnostem na sídlišti Šumavská jistotu, že na ně nikdo nebude přenášet důsledky svých sporů,“ doplňuje předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad budou nyní sledovat, zda znesvářené strany plní dohodu, ke které se na jednání zavázaly. Spotřebitelé i město budou o vývoji řešení průběžně informováni.