Česká filharmonie jako nejvýznamnější český kulturní vyslanec během deseti dnů zavítá do slavných evropských sálů v Paříži, Lucemburku, Bruselu, Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Mnichově a Essenu. Na koncertech zazní skladby Gustava Mahlera, Dmitrije Šostakoviče, Josepha Haydna a Roberta Schumanna. V roli sólistů se představí francouzský violoncellista Gautier Capuçon a islandský klavírista Víkingur Ólafsson.
Zatímco do hamburské Elbphilharmonie se Česká filharmonie vrací po několika měsících a do Philharmonie de Paris po třech letech, bruselský Palais des Beaux-Arts, známý jako Bozar, nenavštívila dlouhých třináct let, přestože do Belgie mezitím zavítala ještě několikrát. A zatímco v roce 2009 provedla pod taktovkou Zdeňka Mácala výlučně český repertoár, Violoncellový koncert Antonína Dvořáka se sólistou Michalem Kaňkou a První symfonii Bohuslava Martinů, nyní za řízení Semjona Byčkova zahraje Jedenáctou symfonii Dmitrije Šostakoviče, kterou nedávno zahájila i pražskou sezonu, a Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 C dur Josepha Haydna. Tato skutečnost zřetelně ukazuje, jak se za několik posledních let změnilo vnímání České filharmonie. Orchestr už v zahraničí není považován jen za příkladného interpreta děl českých skladatelů, nýbrž za těleso, které je schopno zahrát skladby světových autorů osobitě a na té nejvyšší úrovni.
Sólistou Haydnova koncertu v Bruselu bude Gautier Capuçon, který s Českou filharmonií stejné dílo provede také v Paříži, kde společně vystoupili s Variacemi na rokokové téma Petra Iljiče Čajkovského už před třemi lety. Hvězdný violoncellista světového jména s prvním českým orchestrem pravidelně spolupracuje od roku 2012. Vedle zmíněného koncertu ve Philharmonie de Paris si s Českou filharmonií už desetkrát zahrál ve Dvořákově síni Rudolfina a dvakrát ve Velkém sále vídeňského Musikvereinu. To druhý sólista evropského turné, Víkingur Ólafsson, se s Českou filharmonií poprvé setkal teprve v dubnu letošního roku. Ve Dvořákově síni Rudolfina během tří večerů pod taktovkou Semjona Byčkova s velkým úspěchem provedl Koncert pro klavír a orchestr č. 23 A dur Wolfganga Amadea Mozarta, aby nyní s orchestrem v Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Mnichově a Essenu zahrál Koncert pro klavír a orchestr a moll Roberta Schumanna.
Osmatřicetiletý Víkingur Ólafsson je v současnosti jedním z nejžádanějších klavíristů světa. Účinkuje s nejvýznamnějšími světovými orchestry a je rezidenčním umělcem v nejslavnějších koncertních sálech a na věhlasných festivalech. Spolupracuje také s významnými současnými skladateli. Kritika oceňuje jeho nadstandardní technické dovednosti a virtuozitu, ale hlavně vyzdvihuje jeho inovativní uchopení interpretovaných děl. Díky tomu získal přízvisko „islandský Glenn Gould“: stejně jako Gould se Ólafsson umí podívat na hojně hrané dílo novýma očima, najít jeho skryté kvality a dojít tak ke zcela jinému, avšak přirozenému a citlivému pojetí.
V Paříži a v Lucemburku bude uvedena ještě Sedmá symfonie Gustava Mahlera, jejíž premiéra se pod taktovkou autora uskutečnila v Praze v roce 1908. Semjon Byčkov ji s Českou filharmonií poprvé provedl už letos v srpnu na letních festivalech ve skotském Edinburghu a španělských San Sebastiánu a Santanderu. V Praze si posluchači Byčkovovo pojetí budou moci poslechnout na koncertech začátkem listopadu, kdy orchestr také skladbu nahraje pro Pentatone, u něhož zatím vyšly dvě Mahlerovy symfonie, Čtvrtá a Pátá.
Česká filharmonie zahájila předsednictví České republiky v Radě Evropské unie už 1. července. Koncertu, který se uskutečnil v rámci festivalu Smetanova Litomyšl pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši, se zúčastnili i členové Evropské komise v čele s předsedkyní Ursulou von der Leyen a ministři české vlády včetně premiéra Petra Fialy. V pátek 2. září oslavil Semjon Byčkov spolu s Českou filharmonií české předsednictví mimořádným Koncertem pro Evropu na plovoucí scéně na hladině Vltavy s výhledem na Pražský hrad. Koncert byl živě vysílán a dosáhl rekordní sledovanosti jak v tuzemsku, kde ho přenášela Česká televize na programech ČT 1 a ČT art, tak i v zahraničí prostřednictvím Arte. Koncert, který se uskuteční v Bruselu v pátek 21. října, je součástí speciálního českého kulturního programu připraveného centrem Bozar na celou druhou polovinu roku 2022, kdy naše země předsedá Radě Evropské unie.