Problematika převodů se týká bydlení, které v letech 1997 až 2007 vybudovaly samosprávy za pomoci dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. K usnadnění převodů by mělo přispět i osvobození od daně z příjmu.
V současné době města a obce, které v minulosti využily dotace ze státního rozpočtu na výstavbu bydlení, naráží na svůj smluvní závazek, kdy 20 let po kolaudaci bytů mají převést svůj podíl bezúplatně na bytová družstva. Pokud existuje platná smlouva mezi samosprávou a bytovým družstvem či nájemcem, je dle resortů žádoucí, aby k převodu došlo. V případě, že by se smlouva prokázala jako neplatná např. z důvodu porušení zákona o obcích, musí se sjednat nová smlouva o budoucím převodu domu.
K přesnému postupu obcí a měst vydávají resorty společné zpřesňující metodické stanovisko. Družstevníci by tak o svůj nárok na převod bytů neměli přijít. Je však nutné převody uskutečnit v zákonných mantinelech, které by vyloučily jakékoli pochybnosti v budoucnu.
Odstranění daňové překážky
Ke zjednodušení převodů bytových jednotek by mělo přispět osvobození bytových družstev od daně z příjmu z bezúplatných převodů spoluvlastnických podílů z majetku obce. Odpuštění by platilo i zpětně.
„Nyní při převodu majetkových podílů měst a obcí může bytovým družstvům vzniknout značná daňová povinnost. Vzhledem k aktuálním tržním cenám nemovitostí se může jednat až o statisíce na bytovou jednotku. Daň by tak mohla převýšit hodnotu v minulosti poskytnuté dotace, což jde zcela proti úmyslu programu podporovat dostupné bydlení,“ zdůvodňuje plánovaný krok ministryně financí Alena Schillerová.
Ministerstvo financí v současnosti na požadované právní úpravě pracuje a předpokládá její předložení v nejbližší době. V případě, že družstvům na základě doposud platné legislativy vznikne z výše uvedeného převodu obecního majetku daňová povinnost už nyní, mohou při splnění zákonných podmínek využít institutu posečkání daně.