Strategie navrhla řadu opatření, která mají snížit zranitelnost MČ Prahy 12 vůči projevům klimatické změny.
Analýza zranitelnosti a identifikace hrozeb spojených s klimatickou změnou identifikovala šest hrozeb s největší rizikovostí, a dalších jedenáct s rizikovostí střední. Ukázalo se, že nejvýznamnějšími riziky jsou povodně a dlouhotrvající sucho a teplo. K významným rizikům patří i lesní požáry a degradace půdy. Analýza vycházela také z informací o „historii území“, která je často klíčem k současným problémům a návrhům jejich řešení. Místostarostka Ing. Eva Tylová k tomu uvádí: „Strategie se zaměřuje na snižování těchto rizik pomocí opatření blízkých přírodě, jako jsou výsady stromů a keřů nejen v zastavěném území, ale i ve volné krajině. V rámci opatření je navržena i řada technických opatření, např. nádrže na akumulaci dešťové vody, zelené střechy a zasakovací průlehy.“
Městská část Praha 12 již realizovala celou řadu pilotních opatření využívajících přirozených vlastností vegetace, která snižují dopady probíhající klimatické změny. Revitalizuje například mokřady a další vodní plochy, čímž dochází k zadržení vody v krajině, sází stromy nebo buduje průlehy, v nichž se zasakují srážky při přívalových deštích a snižuje se tak eroze půdy. Komplexní opatření realizovaná na zemědělských pozemcích Prahy 12 byla vloni oceněna v soutěži Adapterra Awards.
„Chceme k zeleni a veřejnému prostranství přistupovat moderně a s co největším využitím aktuálních vědeckých poznatků a praxí prověřených řešení.“ dodává místostarosta Petr Šula.
Adaptační strategii zpracovali odborníci ze společnosti Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s. a z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, v.v.i. Na vypracování dokumentu získala MČ Praha 12 dotaci ze Státního fondu životního prostředí – Norské fondy „Oslo“.
Níže naleznete odkaz na schválenou strategii:
https://www.praha12.cz/adaptacni-strategie-ke-klimatickyn-zmenam-dokumenty/d-87244